fbpx

WIELKANOC W PORTUGALII

Wielkanoc to cudowny czas, w którym możemy złapać odrobinę oddechu, ale przede wszystkim spotkać się z bliskimi. Ja nadchodzące święta wielkanocne spędzę w Portugalii, cudownym kraju pełnym słońca, sympatycznych ludzi i oryginalnej tradycji.

Portugalczycy są bardzo rodzinni, podobnie jak Polacy. Myślę, że to dlatego czuję się tam jak w domu i uwielbiam wracać do rodziny mojego męża kiedy tylko nadarzy się okazja. Portugalia to też wspaniała tradycja, pyszna kuchnia i urokliwe miejsca oraz plaże, w których naprawdę można wypocząć.

Jakie są zwyczaje wielkanocne w Portugalii?

Portugalska Wielkanoc, podobnie jak cały kraj jest wyjątkowa. Portugalczycy celebrują Wielki Tydzień w każdym regionie inaczej, ale najbardziej kolorowa i tradycyjna jest wieś. Niedziela Palmowa rozpoczyna okres Wielkiego Tygodnia. Zgodnie z tradycją chrześniacy wręczają swoim rodzicom chrzestnym gałązkę oliwną, kwiaty, słodycze lub migdały. Taki zwyczaj sprawia, że rodziny spotykają się, spędzają wspólnie czas. Są po prostu siebie blisko co jest bardzo charakterystyczne dla Portugalczyków, którzy są po prostu bardzo rodzinni.

Bardzo charakterystyczne dla Portugalii jest przystrajanie mieszkań i domów. Zgodnie z tradycją wiesza się krzyże z ozdobnymi kwiatami, a czasem kolorowe chusty. W Wielki Czwartek w miejscowości Braga odbywa się bardzo interesujący rytuał, który nosi nazwę lava-pés, co oznacza mycie stóp. Arcybiskup Brag myje nogi dwunastu osób, które reprezentują dwunastu apostołów. Zwyczaj mycia stóp jest rozpowszechniony nie tylko w Bradze, ale niemal we wszystkich miastach i miasteczkach północnej Portugalii.  Wielki Piątek jest dla Portugalczyków chyba najważniejszym dniem w całym tygodniu. Podobnie jak w Polsce jest to dzień postu. Nie je się mięsa, ale dopuszczalne są ryby i dlatego na stołach w tym dniu gości najczęściej dorsz. Co więcej jest on narodową potrawą Portugalii, a przygotowany na patelni grillowej z ziołami jest po prostu pyszny.

Jakie potrawy serwuje się na Wielkanoc?

W Portugalii przetrwało wiele pogańskich tradycji, które są znane również w Polsce. Podobnie jak u nas mamy świątecznego królika, związanego z ideą płodności, są jajka, po które najchętniej sięgają najmłodsi, szczególnie jeśli są to jajka z czekolady. Na kilka tygodni przed Wielkanocną można kupić migdały między innymi w polewie czekoladowej, w grubym cukrze, prażone, lukrowane i glazurowane. Z resztą migdały są bardzo często wręczane jako prezent wielkanocny. Migdał w chrześcijaństwie jest symbolem Jezusa, którego boskość jest ukryta pod powłoką człowieczeństwa. Ma to analogię w postaci migdała, który pod twardą łupiną kryje pyszny owoc. Innym wielkanocnym specjałem w Portugalii jest pieczywo folar. Jest to rodzaj świątecznego placka. Piecze się go z mąki pszennej, jaj, a na wierzch kładzie się zazwyczaj kolorowe, gotowane jajko. W zależności od regiony pieczywo może być słodkie, pełne bakalii lub nadziewane mięsem.

Jeśli dotąd zastanawialiście się czy odwiedzić Portugalię to mam nadzieję, że teraz będzie wam łatwiej podjąć decyzję na TAK! Jeśli nie Wielkanoc to przynajmniej wakacje zaplanujcie w Porto czy Lizbonie. Są to cudowne miejsca, które oddają magiczny klimat tego kraju na krańcu Europy! Jeśli raz odwiedzicie Portugalię, na pewno będziecie tam wracać, tak jak ja.

Love Ewa 🙂

______________________________________________________

Easter is a wonderful time in which we can catch a little breath, but above all, meet with our family. I will spend my Easter in Portugal, a wonderful country full of sunshine, nice people and original tradition.

The Portuguese love to spent a lot of their time with family. I think that’s why I feel at home there and I love coming back to my husband’s family whenever the is an opportunity. Portugal has a great tradition, delicious cuisine, charming places and beaches where you can really relax.

What to eat during Easter in Portugal?

In Portugal, many pagan traditions have survived, which are also known in Poland. There is also a rabbit, associated with the idea of ​​fertility, there are eggs, which are most popular for the youngest, especially if they are prepared with chocolate. For a few weeks before Easter you can buy almonds, among others in chocolate coating, in thick sugar, roasted oraz glazed. Almonds are very often given as an Easter gift. Almond in Christianity is a symbol of Jesus, whose divinity is hidden under the cover of humanity. It has an analogy in the form of an almond, which hides a delicious fruit under a hard shell. Another Easter specialty in Portugal is folar bread. It’s a kind of Christmas cake. It’s baked from wheat flour, eggs, and usually a colored, boiled egg is placed on top. Depending on the region, the bread may be sweet, full of dried fruit or stuffed with meat.

If you’ve been wondering whether to visit Portugal I hope that now it will be easier for you to decide on YES! If not during Easter, plan your vacation in Porto or Lisbon. These are wonderful places that reflect the magical atmosphere of this country at the edge of Europe! If you visit Portugal once, you will definitely go back there, just like me.

Love Ewa 🙂