fbpx

MASZ WYBÓR? DZIAŁAJ!

Każdy z nas w swoim życiu staje przed wieloma wyborami. Na przykład jaką szkołę wybrać, czy związać się na życie z tym własnie facetem, wreszcie czy kupić dom czy mieszkanie. Każdy z tych wyborów wymaga od nad refleksji, ale przede wszystkim działania. Bez śmiałych kroków do niczego nie dojdziemy!

Podczas mojego urlopu spotkałam na swojej drodze znaki. Pomimo, że wskazywały one cudowne miejsca turystyczne to przywołały one moje wspomnienia. Od razu skojarzyły mi się z wyborami przed jakimi stałam w swoim życiu, ale też tymi, które jeszcze przede mną. Nie raz zastanawiałam się, w którą stronę pójść, jakie rozwiązanie wybrać i przede wszystkim czy będzie ona dla mnie dobre. Jednak na te pytania nigdy nie poznamy w pełni odpowiedzi.

Najważniejsze jest to by działać, a nie tkwić w jednym i tym samym miejscu!

Jeśli stoimy przed jakimkolwiek wyborem warto zrobić bilans zysków i strat. Sprawdzić jakie korzyści przyniesie nam wybór tego, a nie innego rozwiązania. Tak na prawdę każdy wybór jest dobry bo przynosi zmianę w naszym życiu. Naszym zadaniem jest z kolei podprowadzenie go tak, aby być szczęśliwym i spełniać się w tym co robimy.

Ja w swoim życiu podjęłam wiele lepszych, ale też gorszych wyborów. Z każdego z nich starałam się wyciągać wnioski i naukę na przyszłość. Jak podjąć dobrą decyzję?

Postaw na doświadczenie. Psychologowie zauważają, że osoby, które nie boją się podejmować decyzji zazwyczaj wybierają rozwiązani korzystne dla siebie. Doświadczenia zebrane w przeszłości w wielu z nas wytwarzają umiejętność trafnej oceny sytuacji. Nauczeni dobrymi doświadczeniami jesteśmy bardziej pewni siebie i wierzymy we własne wybory. Wiemy też, że nawet zły wybór nie spowoduje, że „zawali się nasz świat”. Wręcz przeciwnie dzięki poradzeniu sobie z przeciwnościami losu stajemy się mocniejsi.

Poznaj swoje potrzeby. To najważniejsze, aby wiedzieć czego tak naprawdę chcemy. To bardzo ważne, aby zacząć myśleć o sobie, o tym co dla nas jest dobre, a nie koniecznie dla naszego otoczenia. Może to egoistyczne, ale w pierwszej kolejności żyjemy dla siebie, a dopiero później dla innych.

Bądź otwarta na kompromisy. Często nie ma dobrego wyboru, wyjścia z sytuacji. Wtedy warto zwrócić się ku pośrednim rozwiązaniom, które w danym momencie może być najlepsza. Kompromis bywa czasem lepszym wyjściem niż uparte trwanie przy swoim.

Ustal priorytety. Zastanów się co jest dla ciebie w danym momencie najważniejsze. Odpowiedź na to pytanie na pewno pomoże podjąć korzystną decyzję.

Nie bójcie się podejmować wyborów. Nawet jeśli na początku wydawać się będą nie do końca dobre to w przyszłości może się okazać, że nie było innego lepszego wyjścia. Każda zmiana jest dobra, pozwala się rozwinąć, zdobyć nowe doświadczenia. Bądźcie silne i działajcie!

Love Ewa 🙂

_______________________________________

Each of us in our life faces a lot of choices. Like, for example, what school to choose or buy a house either a flat. Each of these choices requires reflection and above all action. One should always have the strength to accomplish their goals. 

During my holidays, I met signs on my way. Despite the fact that they pointed to wonderful tourist places, they brought back my memories. They immediately connected me with the choices I had in my life, but also those which are ahead of me. I’ve wondered which way to go, which solution choose, and above all whether it will be good for me. However, we will never get the full answer to these questions.

The most important thing is not to act and not stay in one and the same place!

I’ve made many better but also worse choices in my life. I tried to draw conclusions and learn from each of them how to behave in the future. How to make a good decision?

  • Put on experience
  • Recognize your needs
  • Be open to compromises
  • Set priorities

Don’t be afraid to make choices. Even if at first they seem to be not entirely good. In the future it may turn out that there was no other better way out. Every change is good, it allows you to develop, gain new experiences. Be strong and act!

Love Ewa 🙂