fbpx

UWAŻNOŚĆ – JESIENNA MOTYWACJA

Jesień to czas, który warto poświęcić na doskonale siebie. Wprowadzić praktyki pozwalające na odkrycie swoich słabych i mocnych stron oraz zmienić nawyki. Uważność to umiejętność zauważania myśli oraz odczuwania doznań fizycznych i zmysłowych, które wcześniej były dla nas niezauważalne. Wypracujmy własną umiejętność postrzegania tego, co dzieje się wokół nas.

Jesień to dla wielu z nas czas zadumy, czas w którym wyraźnie zwalniamy. Jest to moim zdaniem idealny moment, aby zajrzeć w głąb siebie, a następnie zmienić nawyki na lepsze. Jak pewnie świetnie wiecie interesują mnie metody duchowe rodem ze Wschodu. I dlatego od kilku lat praktykuję uważność.

Czym jest uważność i dlaczego jest tak ważna?

Uważność to dawna praktyka Wschodu, której celem jest zwrócenie uwagi na to co dzieje się wokół, ale bez oceniania. Jest to więc praktyczny sposób na zauważenie oraz interpretację myśli, fizycznych doznań oraz tego co widzimy, słyszymy naszymi zmysłami. Uważność pozwala nam dojrzeć coś, czego pewnie nie zauważylibyśmy żyjąc w codziennym pędzie. To umiejętność zatrzymania się na chwilę oraz celebracji tego co nas otacza wokół.

Moim zdaniem idealnym momentem na rozpoczęcie praktyki uważności jest właśnie jesień. To czas, w którym feria barw i zapachów szczególnie działa na nasze myśli. Dlatego korzystając z pięknej pogody na zewnątrz warto wybrać się na spacer, wyłączyć się na moment i spojrzeć na świat innym okiem. Polecam Wam choć na moment zatrzymać się, dotknąć kory drzew lub przytulić się do drzewa, dotknąć rękami ziemi i poczuć silne połączenie z Matką Ziemią. Uważne chodzenie, podziwianie kolorów liści lub całych drzew przynosi nowe doznania!

Ja praktykuję uważność od kilku lat i powiem Wam szczerze – jestem spokojniejsza. Zwracam większą uwagę na to co, dzieje się wokół. Poznaje siebie z każdym dniem lepiej. Mój organizm szybciej się regeneruje, emocje są wyciszone i zdecydowanie rzadziej ponoszą mnie negatywne emocje. Czuję, że mam lepszą koncentrację i efektywniej pracuję. Zwiększyła się też moja wrażliwość wobec innych – stałam się bardziej współczująca.

uważność

Ćwiczenie uważności rozpocznij od relaksu. Usiądź wygodnie lub przystań podczas spaceru. Weź głęboki oddech i wyrzuć z siebie wszystkie negatywne emocje. Oczyść umysł i spójrz na otaczającą rzeczywistość bez kłębiących się w głowie myśli. Oddychaj głęboko. Kontempluj przyrodę i poczuj się jej prawdziwą częścią.

Zobaczysz, że już po kilku tygodniach praktykowania uważności inaczej będziesz patrzeć na świat. Lepiej się poczujesz. Twój organizm zacznie funkcjonować sprawniej, a Ty poczujesz się jak nowo narodzona.

Love Ewa 🙂