fbpx

KORDOBA – MIASTO DO KOCHANIA

Moja hiszpańska przygoda zaczęła się w Sewilli. To tutaj razem z moim mężem spędziłam cudowny czas zwiedzając cudowne zabytki i smakując pyszne dania kuchni hiszpańskiej. Jednak jest w tym kraju wiele pięknych miejsc, które warto zobaczyć. Jednym z nich jest Kordoba.

Kordoba leży w środkowej i północnej Andaluzji. Jest to region, który jest największym świadectwem średniowiecznej kultury muzułmańskiej w całej Europie. To właśnie tutaj muzułmanie rozwinęli miasto, które do dziś przyciąga turystów swoją wielkością, nowoczesnymi jak na tamte czasy technologiami i co ważne cudownym otoczeniem.

KORDOBA - MIASTO DO KOCHANIA

Kordoba położona jest w dolinie Gwadalkiwiru, nad samą rzeką, u stóp masywu gór Sierra Morena. Ze względu na liczne zabytki pochodzące z różnych czasów historycznych została wpisana na listę UNESCO. Za najbardziej okazały z nich uznano meczet – La Mezquita. W jego wnętrzu znajduje się aż 800 kolumn, które wspierają podwójne łuki oraz piękny, ośmiokątny mihrab z kopułą w kształcie muszli. 

KORDOBA - MIASTO DO KOCHANIA
KORDOBA - MIASTO DO KOCHANIA

Moim zdaniem jednym z najbardziej przyciągających uwagę miejsc jest most Most Rzymski. Składaj się on z 16 łuków konstrukcję i służył do przejścia rzeki Gwadalkiwir. Nie wiem czy wiecie, ale do niedawna był to jedyny most w mieście. Kolejny powstał dopiero w połowie XX w. Na jego południowym skraju znajduje się odrestaurowana wieża z epoki muzułmańskiej – Torre de la Calahorra. W wieży mieści się interaktywne muzeum, w którym można dowiedzieć się jak wyglądało w średniowieczu wspólne życie mieszkańców wyznających aż trzy różne religie.

KORDOBA - MIASTO DO KOCHANIA

Inną atrakcją miasta jest alkazar królów chrześcijańskich – Alcázar de los Reyes Cristianos. Zaskakuje one swoim wnętrzem, gdzie tyle znajdują się wspaniałe dziedzińce i ogrody z mnóstwem egzotycznych drzew, krzewów oraz kwiatów. Znajdujące się tam też fontanny, które warto zobaczyć szczególnie w letnie wieczory, kiedy urządzany jest magiczny spektakl światła i wody. W jednym z salonów na ścianach prezentowane są mozaiki powstałe z II i II wieku. Znajduje się tam również rzymski sarkofag oraz popiersie wielkiego, kordobańskiego filozofa, Seneki Starszego.

KORDOBA - MIASTO DO KOCHANIA

Po długim zwiedzaniu trzeba złapać chwilę oddechu. Ja polecam nocleg w luksusowym hotelu Balcón de Córdoba (kliknij TUTAJ). Oczywiście nie byłabym sobą, gdybym nie zaproponowała wam noclegu w wyjątkowym miejscu. I w przypadku tego tego hotelu jest podobnie. Hotel mieści się w dwukondygnacyjnym wieżowcu z XVII wieku w zabytkowym centrum Kordoby. Jest on świetnym przykładem domu andaluzyjskiego, czyli miejsca, w którym łączą się wzory klasyczne, islamskie i kastylijskie ze śladami flamandzkich mieszkańców miasta. Odwzorowuje on idealnie średniowieczną koncepcję mieszkania, w którym życie było skupione na środku, chronione grubymi ścianami i delikatnymi kratami oraz otwarte na wewnętrzne dziedzińce.

KORDOBA - MIASTO DO KOCHANIA
https://balcondecordoba.com/?lang=en
https://balcondecordoba.com/?lang=en
https://balcondecordoba.com/?lang=en

W środku nie mogło zabraknąć cudownej andaluzyjskiej roślinności i charakterystycznych dla tego regionu fontann. Co jest wyjątkowe to to, że wszystkie ozdobione są kolumnami i elementami z okresu muzułmańskiego lub innymi rzeźbionymi kamieniami o archeologicznej wartości.

https://balcondecordoba.com/?lang=en

Hotel Balcón de Córdoba (kliknij TUTAJ) ma do dyspozycji gości 10 pokoi rozmieszczonych na dwóch piętrach wokół trzech dziedzińców. Takie rozmieszczenie zapewniaj relaksującą, i odświeżającą po długich spacerach ulicami miasta atmosferę. Co jest fantastyczne to widoki, jakie rozpościerają się na panoramę miasta z górnych tarasów hotelu. To tutaj mieści się też restauracja, która serwuje oryginalne andaluzyjskie dania. Jest to idealne miejsce do regeneracji sił przy lampce wina i planowanie kolejnego dnia zwiedzania w Kordobie.

Balcon de Cordoba
Balcon de Cordoba
https://balcondecordoba.com/?lang=en
https://balcondecordoba.com/?lang=en

Jeśli poszukujecie miejsca, w którym spędzicie czas niezależnie od pory roku to polecam wam Kordobę. To miejsce jest magiczne, które kiedyś połączyło wiele kultur, dziś mam wrażenie łączy ludzi na zawsze! Zatem nic tylko wsiadajcie w samolot i lećcie nacieszyć oko piękną przyrodą, cudownymi zabytkami i przepyszną kuchnią!

Love Ewa 🙂