fbpx

KOLORY MAJĄ ZNACZENIE

kolory

Kolory, którymi się otaczamy ma wpływ na naszą kondycję psychiczną. Potrafią sprawić, że poczujemy się bardziej szczęśliwi, dodadzą nam energii, ale też mogą obudzić w nas niepokój. Jakie wybrać więc kolory, aby po prostu czuć się dobrze?

Uwielbiam otaczać się kolorami, podobnie jak pięknymi rzeczami. Kolory goszczą na moim stole, są obecne w mojej szafie. Nie raz proponowałam wam stylizacje w kolorze zielonym, żółtym, a nawet fioletowym. Dodają one nie tylko oryginalności, ale korzystnie wpływają na samopoczucie. I tak jest. Czy otaczając się szarością lub granatem nie czujemy się przygnębieni? A będąc na łonie natury gdzie otaczamy się zielenią możemy się wyciszyć i zajrzeć wgłąb siebie? Tak jest! Kolory mają bardzo silny wpływ na nasze samopoczucie, ale też poczucie własnej wartości.

kolory

Kolory mają ogromne znaczenie dla artystów, ale też osób, które zajmują się marketingiem czy wykończeniem wnętrz. Wassily Kandinsky, znany rosyjski malarz podkreślał, że „kolor bezpośrednio wpływa na duszę. Kolor to klawiatura, oczy to młotki, dusza to fortepian z wieloma strunami. Artysta jest ręką, która gra, dotykając tego czy innego klawisza celowo, aby wprawić struny duszy w drgania”, a Van Gogh wybierał określone kolory, aby wyrazić swoje emocje.

kolory

Jak kolory działają na psychikę człowieka?

  • CZERWONY działa pobudzająco, podniecająco, wzmaga aktywność fizyczną, inspiruje, wprowadza w dobry nastrój. Stymuluje apetyt i wpływa na impulsywne decyzje zakupowe. W zbyt dużej dawce wzmaga agresję.
  • NIEBIESKI najczęściej wykorzystywany jest w biznesie oraz biurach. Pobudza organizm do produkcji noradrenaliny – hormonu, który uspokaja. Przebywanie w niebieskich pomieszczeniach  spowalnia puls i obniża ciśnienie krwi. Wykazano, że kolor ten zmniejsza apetyt i dlatego nie jest wykorzystywany w kampaniach reklamowych jedzenia. Poza tym jest to symbol harmonii, współczucia oraz wierności.
  • FIOLETOWY korzystnie wpływa na układ nerwowy, stymuluje. Ma działanie uspokajające. U osób wrażliwych może wywoływać stan przygnębienia. Fioletowy symbolizuje moc, ale także niejednoznaczność
  • CZARNY to kolor kojarzący się z elegancją, tajemniczością i dyskrecją. Wywołuje silne emocje. W świecie mody jest uważany za stylowy i nadający wyrafinowania. Niestety kojarzy się on z niebezpieczeństwem oraz złem.
  • ŻÓŁTY – korzystnie wpływa na intelekt, to kolor nauki. Odsuwa zmęczenie i delikatnie pobudza. Przedstawia jasność i jest często używany do zwrócenia uwagi na niektóre produkty na półce w sklepie. Powoduje zwiększenie wydzielania serotoniny – hormonu szczęścia. Kolor żółty jest kojarzony z męskością, a w Chinach jest symbolem królewskości.
  • ZIELONY to kolor wzrostu, odnowy i odrodzenia. Wiąże się bezpośrednio ze zdrowiem, naturą, świeżością i spokojem. Pomaga uzyskać stan równowagi i skupienia. Poza tym odpręża, uspokaja oraz relaksuje. Jest polecany osobom chorym na depresję. Ciemna zieleń jest symbolem pieniędzy, spraw gospodarczych i burżuazji.
  • POMARAŃCZOWY wzmacnia psychikę, pobudza apetyt, nastraja optymistycznie. Jest często wykorzystywany w kampaniach reklamowych ponieważ zachęca do zakupów.
  • RÓŻOWY symbolizuje wdzięk i uprzejmość. Kojarzy się z dzieciństwem, niewinnością oraz brakiem problemów. Jest to też odcień czułości.
  • SZARY to stabilność  i  balans.  Daje  poczucie  bezpieczeństwa. Jest to też kolor bardzo uniwersalny.

Każdy kolor ma znaczenie. Może korzystnie lub negatywnie wpływać na nasze samopoczucie. Dlatego starajmy się dostosować otoczenie tak, aby zawsze czuć się w nim dobrze. W modzie wybierajcie kolory, nawet te skrajne. Dodają one energii i sprawią, że się wyróżnicie. Nie bądźcie szarzy, jak wielu ludzi. Bądźcie odważni!

Love Ewa 🙂