fbpx

MEDYTACJA – SPOSÓB NA ROZWÓJ

medytacja

Medytacja to oczyszczenie umysłu z myśli. Ma na celu wprowadzenie go w stan wyciszenia i spokojnej obserwacji. To sposób na poznanie własnego ciała, siebie samego w totalny sposób.

Jestem frakiem jogi, ale przede wszystkim medytacji. Od kliku tygodni staram się wsłuchać w swoje ciało, w jego potrzeby i problemy. Pomaga mi w tym medytacja. Jest to dla mnie świetny sposób na wyciszenie po całym ciężkim dniu pracy, ale też wiem, że przynosi ona mnóstwo korzyści całemu organizmowi. Zmiany zauważyłam już po kilku sesjach, a w połączeniu z treningiem ciała to recepta na zdrowe ciało i…. naprawdę działa!

Medytacja ma bardzo dobry wpływ na nasz organizm. Do najważniejszych zalet jakie zauważyłam u siebie należy:

 • obniżenie ciśnienia krwi,
 • zmniejszenie tętna,
 • uodpornienie na stres,
 • poprawa pamięci,
 • dodatkowy zastrzyk energii,
 • dzięki zmianie częstotliwości fal mózgowych, mózg pracuje lepiej,
 • redukcja poziomu lęku,
 • zwiększenie poziomu serotoniny w mózgu,
 • złagodzenie migren i bólu miesiączkowego.

Medytować można praktycznie wszędzie. Ja najczęściej staram się wyciszyć w swojej sypialni. Tu zapalam piękne w zapachu kadzidła, świeczki, siadam wygodnie na podłodze i medytuję. Jaki jest mój sposób na udaną medytację?

 1. Siadam wygodnie na podłodze najczęściej po turecku, z wyprostowanymi plecami. Pod pośladki wkładam złożony kocyk, aby ułożenie podczas medytacji było prawidłowe i nie obciążało żadnych partii ciała. Przez ciało musi przepływać nieskrępowanie energia.
 2. Skupiam się na oddechu. Oddycham przez nos spokojnie i równomiernie. W myślach zaczynam powoli rozluźniać każdą partię swojego ciała. Dążę do tego, aby oddech był miarowy i czysty.
 3. Ignoruję wszystkie myśli. Staram się wyłącznie skupić na oddechu – to jest najważniejszy element medytacji! Myśli mają być obłokiem, który jest tak odległy, że nie można go osiągnąć. To pozwala na totalne wyłączenie się z rzeczywistości.

Medytacja pozwala poznać siebie, swoje potrzeby, ale pomaga też zniwelować wszelkie dolegliwości. To najlepszy sposób na odstresowanie, wyciszenie, ale przede wszystkim pozwala rozwinąć pamięć i zwiększyć pracę mózgu. Warto więc poświęcić codziennie kilka minut na medytację. Nie musicie od razu wyłączać się na długie godziny. Na początek wystarczy 15 minut, a z każdym dniem ten czas można wydłużać w zależności od potrzeby.

Love Ewa 🙂

Podejmij mój challange. Pij wodę!