fbpx

WINTER IS HERE!

No i nastała zima!!! Nie jest jednak aż tak źle, bo temperatury nadal na plusie, ale ja już niestety zamarzam. Uwielbiam lato i słońce, dlatego ciężko mi się do tego zimna przyzwyczaić.

Co zrobić… Trzeba jakoś żyć! 🙂

Dziś wybrałam spokojny zestaw kolorystyczny, ale wydaję mi się, że połączenie szarości i złota jest bardzo piękne. Uwielbiam mieszać złotą i srebrną biżuterię, stąd pomysł na taką kolorystykę.
Mimo tego, że brakuje mi paru centymetrów, to nadal nie odmawiam sobie oversize’owych swetrów czy płaszczy. Po prostu je uwielbiam! Wiem doskonale, że tak duża odzież trochę nas optycznie poszerza, ale trudno!
Nie przejmuję się tym i nadal nosze moje wielgachne okrycia! 🙂
Lubię też łączyć letnie rzeczy z zimowymi. Tak kontrastujące ze sobą faktury oraz grubości materiałów tworzą nowoczesny i nadal lekki „look”.
Jak widzicie na zdjęciach zdecydowałam się zestawić letnią jedwabną sukienkę z bardzo grubym zimowym swetrem oraz ciepłymi góralskimi rękawicami.
Do tego wszystkiego dobrałam dość elegancką małą torebkę marki LV, którą można nosić zawsze… do wszystkiego i na każdą okazje! 🙂
Moim zdaniem warto jest czasami zainwestować w jedną porządną rzecz, by później nosić ją latami. W mojej szafie znajdują się różne ciuchy…  Jest kilka markowych, pięknych torebek i strojów. Jest też wiele wyszukanych perełek z second hand’ów oraz sporo rzeczy z moich własnych kolekcji. Staram się zestawiać je na wiele różnych sposobów.
Czasem dziwię się, że wcześniej nie wpadłam na pewne połączenie, a te same ciuchy przecież od lat wiszą w mojej szafie! Dzięki takim kombinacjom za każdym razem udaję mi się stworzyć nową stylizację 🙂
Mam nadzieję, że tym razem mój wybór przypadnie Wam do gustu i że sami zaczniecie szukać nowych, ciekawych pomysłów wykorzystując to co już macie w Waszych szafach!
Pozdrawiam Was serdecznie i czekam na Wasze opinie! Piszcie co myślicie! 🙂
Love, Ewa

 

 

 

 

 

 

 

dress SHABATIN / coat Stefanel / scarf Stefanel / bag Louis Vuitton / shoes vintage Patricia Pepe / gloves vintage
__________________________________
And the winter is here!!! 
 
It is not so bad though, because the temperature is still on plus, but I am unfortunately freezing already. I love the heat and sun, so it’s hard for me to get used to this cold.
What can we do… We have to survive! 🙂
 
Today I chose peaceful colors, but it seems to me that the combination of gray and gold is very beautiful. I love to mix gold and silver jewelry, that is why I had an idea for todays set. 
 
Despite I am missing a few centimeters, I still wear a lot of oversized sweaters and coats. I just love them! I know that such a large clothing make us look a bit bigger but I don’t care and still wear my huge covers! 🙂
 
I also like to combine winter and summer pieces together.  Contrasting texture and thickness of materials create a modern and still light look.
 
As you can see in the pictures I decided to compile summer silk dress with a very thick winter sweater and warm gloves from Polish mountains.
To top it all I chose quite elegant little bag, but then this brand we can wear forever, with anything  and for every occasion! It just suits so many different things!
 
In my opinion it is worthwhile to invest sometimes in one decent thing to wear it later for many years. In my closet there are many different things … You will find some branded, beautiful handbags and dresses. There are many exquisite pieces from second hand shops and a lot of clothes from my own collections.
I try to mix and match them a variety of ways.
Sometimes I’m surprised that it had not ran into any of those matching ideas before, and these clothes have been hanging in my closet for years! With such combinations every time a create a new set to wear! 🙂
 
I hope that this time you’ll like my styling and that you will also begin to look for new interesting ideas how to mix and match your items to make new outfit from existing pieces. 
 
All the best to all of you and look forward to read your feedback! Please write what you think! 🙂
 
Love, Ewa